Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz kapağı şişmesi, günümüzde insanların sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Birçok zaman ciddi problemleri işaret etmeyen bu durum, her ne kadar ciddi problemleri işaret etmese bile kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü göz kapağı şişmesi ve buna benzer birçok küçük problem, tedavi edilmediği için daha sonradan çok ciddi rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır. Göz kapağı şişmesi genç ya da yaşlı herkeste meydana gelen bir problemdir. Fakat bu durum özellikle gençlerde daha çok karşılaşılır. Göz kapağı şişmesinde en önemli durum bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan problemdir. Çünkü göz kapağının şişmesine etki eden çok fazla sayıda etken vardır. Kimi zaman hava koşulları, kimi zaman kişinin içerisinde olduğu stres, kimi zamanda bir hastalık göz kapağı şişmesine neden olabilmektedir. Göz kapağı şişmesi, direk olarak gözü saran bağ dokularda oluşan iltihaplardan kaynaklanmaktadır. Bu iltihapların oluşmasına neden olan tüm etkenler aynı zamanda göz kapağı şişmesi nedenlerindendir. Göz kapağı şişmesi, bazen ağrılı bazen de ağrısız bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Aslında her ikisinin de birbirinden tek farklı ağrılarıdır. Bu problem genellikle ağrılı olduğu zaman insanlar daha da önemseyerek bir çözüm bulmaya çalışırlar. Fakat ağrısız olan göz kapağı şişmesi, kişilerde sadece estetik problemlere neden olduğu için gerektiği kadar önemsenmemektedir. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki göz kapağı şişmesi, alt göz kapağında olduğu gibi üst göz kapağında da görülebilir. Bu durum yine sadece iltihabın nerede biriktiğine bağlıdır.


Göz kapağı şişmesi neden olur?


Yapılan araştırmalara göre göz kapağı şişmesinin 70'den daha fazla nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle biz sadece en sık karşılaşılan nedenlerinden bahsedelim.

Alerjik problemler: Özellikle belli mevsimlerde meydana gelen bu problemler, insanlarda göz kapağı şişmesi sorununa neden olarak belirtiler göstermektedir. Alerjik problemlere müdahale edilmemesi durumunda sorun daha da büyüyerek ciddileşebilir.

Göz enfeksiyonları: Dışarında toz ya da diğer yollarla göze gelen mikroplar, göz kapağında enfeksiyonlara neden olarak göz kapağı şişmesine neden olur. Bu nedenle gözün temiz tutulmasının çok büyük önemi bulunmaktadır.

Göz yaralanmaları: Göze alınan en küçük darbeler ya da travmalar, gözde şişmeye neden olabilmektedir. Belki göze alınan darbeler çok büyük değildir. Fakat yine de göz kapağı şişmesi meydana gelebilir.

Göz nezlesi: Yine bir alerji gibi kendisini göstererek insanlarda ortaya çıkan göz nezlesi, gözün kızarmasına ve göz kapaklarının şişmesine neden olur. Bu durum yaygın olarak küçük yaştaki insanlarda meydana gelir.

Aşırı uyku: Herhangi bir hastalık olmasa bile bu nedene bağlı olarak uykudan uyandıktan sonra göz kapakları şişebilir.

Arpacık: Arpacık adı verilen bir rahatsızlık, göz kapaklarında oluşum göstererek göz kapağının kenarlarında şişlik ve kırmızımsı bir hale gelebilir.

Lens kullanımı: günümüzde her on kişiden ikisinin kullandığı tak çıkar lensler direk olarak gözde enfeksiyon birikimine neden olarak göz kapağı şişmesine neden olur.


Göz kapağı şişmesi nasıl tedavi edilir?


Göz kapağı şişmesi tıbbi olarak genellikle şişliklerin azaltılması ve iltihabın iyileştirilmesi için antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Bu yöntemler sayesinde elbette ki birçok kişide var olan göz kapağı şişmesi ortadan kalkar. Fakat bazı insanlarda göz kapağı şişmesi, bu ilaçların kullanılmasına rağmen ortadan kalkmaz. Bunun için yapılabilecek bazı işlemler vardır. Bunlar:
 • Gözün ovulmaması ve günde en az üç kez soğuk uygulama yapılması gerekmektedir. Çünkü yapılan soğuk uygulamalar gözün daha fazla şişmesini engellemektedir.
 • Bitkisel tedaviler dahilinde olan göze çay koyma, gözdeki şişliğin alınmasında büyük etkiler gösterir.
 • Başın sürekli olarak dik tutulması da bu durum hakkında olumlu sonuçlara neden olacaktır.
 • Eğer kişi kontakt lens kullanıyorsa bu kullanıma bir süre ara verilmelidir.
 • Kontakt lens gibi makyaja da ara verilmesi olumlu etkilere neden olacaktır.

Göz Kapağı Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesi Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesi Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Deliği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Deliği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte El Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte El Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Güncel

Çene Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çene Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kanserde Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kanserde Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kanserde karın şişmesi; Kanserde karın şişliği genelde karaciğer kanserlerinde olur. Karaciğer Kanseri en az rastlanan kanser çeşididir. Genellikle karaciğer metastaz i[...]

Vücudun Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Vücut şişmesi, vücut dokuları arasında çok fazla miktarda sıvı birikmesi sebebiyle meydana gelen şişlik durumudur. Vücudumuzda stabil koşullar altında alınan sıvı [...]

Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak içi şişmesi kişinin kulağında sıcaklık, kızarıklık hissettiği genelde iltihabi ya da enfeksiyona işaret eden bir problemdir. Birçok durumda kulak içi şişmesi[...]

Yüzün Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüzün Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüzün şişmesi, herkesi telaşlandıracak bir sorundur. Özellikle sıka bunu yaşayanlar mutlaka sebepleri hakkında bilgi almak için doktora gitmelidir. Bunun dışında orta[...]

Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Şişmesi, gözlerin çevresinde oluşan ve insanların en çok karşılaştığı sorunlardan bir olarak bilinmektedir. Göz altı yumuşak dokuda fazla sıvı birikmes[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6