Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak şişmesi, hemen hemen herkeste karşılaşılabilecek bir durumdur. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilecek yanak şişmesi, direk olarak sağlık sorunlarının yanında ayrıca insanlarda estetik problemlere de neden olmaktadır. Bu nedenle bazı insanlar estetik açıdan çok ciddi bir şekilde zarar görürler. Yanak şişmesi, yüzde bulunan yanağın normalden çok daha fazla şişmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu şişlik kimi zaman içi iltihap dolu olarak karşımıza çıksa bile kimi zamanda normal bir su, yani bir ödem olarak karşımıza çıkabilir. Bu nedenle şişliği oluşturan madde için öncelikle bazı incelemelerin yapılması gerekmektedir. Yanak şişmesi, çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bunun için bazı testler ve incelemeler yapılmadan bu durumun ne tedavisi ne de nedeni ortaya çıkarılabilir. Yanak şişmesi, genellikle yavaş yavaş ilerleyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ilk zamanlarda küçük bir şişlik olarak ortaya çıkar. Şişliğin küçük olması nedeniyle birçok insan doktora gitmez. Fakat şişlik büyümeye başladığı için insanlar bu aşamalarda doktora giderek sorunun nedenini araştırırlar. Yanak şişmesi bazen oldukça artarak kişide göz şişmesi, burun şişmesi ve dudak şişmesi gibi durumlara da neden olabilmektedir. Bu gibi durumların hepsi aniden ortaya çıktığı gibi yavaş yavaşta ortaya çıkabilir.


Yanak şişmesi neden olur?

 • Yanak şişmesine neden olan en önemli etken tabi ki daha önceden de belirttiğimiz gibi yanak bölgesinde ödem birikmesidir. Bu durum aşırı kilolu insanlarda biraz daha sık görülür. Bunun için ödem atmaya yarayan bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulabilir.
 • Yanak şişmesi, bazen de insanlarda yüz bölgesine alınan küçük ya da büyük travmalar nedeniyle oluşmaktadır. Özellikle kişinin mesleğine bağlı olarak yanak bölgesine travma etkisi gösteren durumlar yanak şişmesine neden olabilir.
 • Yanak şişmesinin çocuklarda görülen en büyük nedeni de tabi ki alerjik problemlerdir. Gerek bir besin alerjisi gerekse bir deri alerjisi yanak şişmesine neden olarak kendisini göstermektedir. Bu nedenle alerjik nedenlerde az da olsa araştırılmalıdır.
 • Bazı insanlarda nadiren de görülse tükürük bezlerinin viral olarak enfeksiyonlardan etkilenmesi nedeniyle yanak şişmesi ortaya çıkmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi rahatsızlıklar varsa neden aramadan doktorunuza görünmelisiniz.
 • Son olarak yüz bölgesinde ya da ağız içerisinde geçirilen bazı cerrahi operasyonlar kişide travma etkisi göstererek ya da enfeksiyonlardan etkilenerek yanak şişmesi problemine neden olabilir. Eğer yakın zamanlarda böyle operasyonlar geçirdiyseniz kesinlikle doktorunuzla görüşmelisiniz.
 • Bunların yanı sıra: Yanıklar, tükürük bezi iltihabı, tıbbi ilaçların yan etkileri, diş apseleri, sivilceler ve akneler, deri hastalıkları, yetersiz beslenme, kabakulak hastalığı ve ağız boşluğu kanseri gibi durumlar yanak şişmesi nedenlerindendir.

Yanak şişmesi problemine eşlik eden rahatsızlıklar


Yüz ve dudaklarda şişme, deride döküntülerin başlaması, boğulma ve nefes darlığı. Bu durumların yanak şişmesi sorunu yaşayan insanlarda görülmesi durumunda yanak şişmesinin çok ciddi nedenlerden kaynaklandığı bilinmelidir. Bunların yanında özellikle çocuklarda yüksek ateş problemi, çenede ağrı ve kabakulak gibi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir.

Yanak şişmesi, eğer aşırı bir hal almışsa bu durumun tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi aşamasına geçilmeden önce genellikle doktorlar sorunu tahmin etse bile öncelikle bir ultrason incelemesi yaparak şişliğe neden olan maddenin ne olduğunu anlamaya çalışırlar. Daha sonra gerekirse cerrahi operasyonlarla bu durum engellenmeye çalışılır.

Yanak Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Diş Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Karın Şişmesi

Hamilelikte Karın Şişmesi

Ayak Burkulması Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Burkulması Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Burkulması Şişmesi, Toplumda sık sık karşılaşmış olduğumuz bu sorunun ortaya çıkmasında en temel sebep bilinçsiz bir şekilde yapılan ve aniden gerçekleşen d[...]

Bebeklerde Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde karın şişmesi ve sertlik gaz sancısının ilk 3 aydaki belirtilerinden biridir. 3 aydan sonra gaz sancıları ve bebeklerde karın şişmesi azalarak kaybolur. Önce[...]

Diş Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş eti şişmesi pek çok insanın başına gelen ve birçok nedenden kaynaklanan bir sorundur. Diş eti şişmesi çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Önemli bir sorun[...]

Çocuklarda Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Göz Şişmesi: Çocuklarda göz şişmesinin birçok nedeni vardır. Enfeksiyon kapılması, iltihaplanma, alerji, yaralanma, göz nezlesi gibi nedenler bunlardan birk[...]

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ayak şişmesine ne iyi gelir: Ayak şişmesi ayağın yapısının değişip normalden daha büyük bir hal almasına ve ayağın boyutunun büyümesine denir. Ayak şişmesi bir�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6