Çocuklarda Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda kulak şişmesi, özellikle 4 ile 8 yaşları arasında görülen bir problemdir. Kulakların şişmesine neden olan birçok etken, özellikle kulağın hangi bölgesine girdiğine bağlı olarak etkiler göstermektedir. Kulak üzerinde meydana gelen şişlik çocukta şiddetli kulak ağrısına neden olduğu için bu problemin tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda sorun daha da büyüyecek ve daha da ağrı meydana getirecektir. Özellikle kulak şişmesinin bir çocuk üzerinde görülmesi nedeniyle meydana gelen ağrılar çok sorun olmaktadır. Çocuklarda kulak şişmesi, birçok zaman beraberinde farklı belirtileri de getirmektedir. Örneğin kulak şişmesiyle birlikte bu bölgelerde kızarıklık problemi yaygın olarak görülür. Çocuklarda kulak şişmesi birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle sorunun tedavi edilebilmesi için tabi ki kulak şişmesinin nedeni net olarak ortaya çıkarılmalıdır. Bu şekilde net olarak sorunun nedeni ortaya çıkarıldığı zaman problemler çok basit bir şekilde tedavi edilerek ortadan kalkar.


Çocuklarda kulak şişmesi neden olur?


Kıkırdak iltihabı: Çocuklarda bağışıklık sisteminin son derece zayıf olmasına bağlı olarak iltihaplanma ve enfeksiyon durumları çok yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle kulakta bulunan kıkırdaklar üzerinde meydana gelen iltihaplanma sorunları çocuklarda yetişkinlere göre çok daha fazla görülür.

Dış kulak iltihabı: Kulak kanalında meydana gelen enfeksiyon birikimi nedeniyle ya da insanlarda grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların etkisi nedeniyle dış kulak iltihabı meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda adından da anlaşılabileceği gibi dış kulak iltihabı meydana gelmektedir.

Alerjik problemler: Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen alerjik reaksiyonlar direk olarak çocuklarda kulak şişmesi problemine neden olmaktadır. Eğer çocuğunuzun alerjisi varsa kesinlikle alerjen maddelerden onu korumalısınız.

Böcek ısırıkları: Kimi zaman çocuk uyurken kimi zamanda yeşil bir alanda oynarken çocuğunuz fark etmeden böcek ısırıklarına maruz kalabilmektedir. Bu durumlarda kulak şişmesi kaçınılmaz olacaktır. Eğer kulağın herhangi bir yerinde böcek ısırığına benzeri bir yer varsa kulaktaki şişliğin nedeni böcek ısırığı olabilir.

Kulağa alınan darbeler: Çocuklarda özellikle oyun oynamalar sırasında kulak bölgesine istenmeden alınan darbeler direk olarak kulak şişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kulak şişmesi olan çocuklarda herhangi bir darbe alınıp alınmadığına bakılmalıdır.

Kulak hastalıkları: Çocuklarda görülen bazı kulak hastalıkları kulak şişmesine neden olabilmektedir. Özellikle kabakulak ve buna benzer çocuk hastalıkları yaygın bir şekilde kulak şişmesi problemini ortaya çıkarır.


Çocuklarda kulak şişmesi tedavisi nasıl yapılır?


Çocuklarda kulak şişmesi, tedavi edilebilmesi için öncelikle bu duruma neden olan etkenin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Eğer tıbbi olarak yapılan araştırmalara göre şişliğin oluşmasına neden olan etken boşaltılabiliyorsa kulak bölgesinden boşaltılır. Fakat kulak şişmesi sorunu olan bölgede bu durum bir iltihap nedeniyle oluşmuşsa, bu durumlarda da yapılabilecek en önemli şey ilaç tedavilerinden yararlanmaktır. Bazı çocuklarda kulak şişmesi, tedavi edilmediği zaman kulağa yayılarak kulak bölgesinde bulunan kıkırdakların zarar görmesine neden olmaktadır. Bu durumlarda sorun ortadan kalktığında kulak kıkırdağının bozuk olduğu görülür. Bu gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için erkenden tedavi çocuklar için iyi olacaktır. Eğer sorunun nedeni bir böcek ısırığıysa bu durumlarda da bol bol soğuk uygulamalar yapılmalıdır. Bu şekilde oluşacak olan şişlik çok ciddi bir şekilde engellenebilir. Bunun yanında eğer böcek ısırığına bağlı olarak kulak şişmesiyle birlikte kulak ağrısı meydana geliyorsa bu durumlarda doktora tavsiyeli ağrı kesiciler kullanılabilir.

Çocuklarda Kulak Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bilek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Batarya Şişmesinin Nedenleri?

Batarya Şişmesinin Nedenleri?

Güncel

Eller Neden Şişer?

Eller Neden Şişer?

Güncel

Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kol Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kol Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Parmakların Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmakların Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmakların Şişmesi: Parmaklarda şişmeler birçok nedenden dolayı olabilir. Parmak şişmesi herhangi bir enfeksiyon ya da eklem sıvısı birikmesinin işaretidir. Parmak ş[...]

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde damar şişmesi, çok yaygın olarak karşılaştığımız bir problem olmasa bile meydana gelmesi durumunda birçok probleme neden olan bir rahatsızlıktır. Elde oluşan d[...]

Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Karın Şişmesi, karın bölgesinde bir gerilme veya şişme söz konusu ise bu rahatsızlığa karın şişmesi denir. Sindirim sistemi bozulması sonucu ortaya çıkan bu proble[...]

Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dil şişmesi, çoğunlukla alerjik reaksiyonlardan dolayı oluşan dil şişmesi, bazı hastalıklarında habercisi olabilir. Özellikle bu hastalıklar arasında en ciddisi olara[...]

Diş Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Şişmesi: Diş şişmesi diş etinde meydana gelen bir durumdur. Diş şişmesi, yaşayan kişilere büyük acılar verir. Diş şişmesinin birçok nedeni vardır. Ağız te[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6