Gebelikte Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte bademcik şişmesi, hamilelik dönemi bir kadının yaşayabileceği en mucizevi ve ilginç dönemlerden biridir. Anne adayının bu dönemde sağlığı için oldukça dikkatli olması gerekir. Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi normal dönemlere göre daha hassas ve daha zayıftır. Bağışıklık sisteminin güçsüz olması virüs kaynaklı nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına tutulma olasılığını arttırır. Bu dönemde bademcik şişmesi de sıkça rastlanan hastalıklardan biridir. Yetişkinlerde çok sık görülmese de hamilelik döneminde zaman zaman ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Üst solunum yolu ile alakalı gelişen enfeksiyonlar arasında ateşe yol açan ve oldukça şiddetli semptomlar ile ortaya çıkan bu enfeksiyon rahatsızlığın tedavisinde bazı aşamalarda enjeksiyona gerek duyulabilir. Bademciklerde gelişen iltihap nedeni ile de bazen cerrahi müdahalelere yönelmek gerekebilir.

Gebelikte yaşanan boğaz ağrısı ve gebelikte bademcik şişmesini en aza indirmek ya da tedavi edebilmek için bazı doğal tedavilere yönelmek faydalı olabilir. Çünkü bu dönemde ilaç kullanımı ve hatta bazı bitkisel tedavilerin kullanımı önerilmemektedir. Hamilelik döneminde yaşanan sıkıntılar için asla doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Bademcik şişmesi yalnızca ağrı ile sınırlı kalmıyorsa ve alınan önlemlere rağmen rahatsızlık geçmiyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekir. Doktor sorunu yakından inceleyerek gerekli tedavi seçeneklerini en iyi şekilde değerlendirecektir.


Gebelikte Bademcik Şişmesi İçin Neler Yapılabilir?


Gebelikte bademcik şişmesi boğaz ağrısına yol açan ve oldukça acı verici bir hastalıktır. Bu rahatsızlığı hafifletmek için sıcak çay içilebilir. Hazırlanan ballı çay ve limon ile tatlandırıldığında boğazlar birkaç kullanımdan sonra yumuşayarak rahatlama sağlanabilir.

Zencefil yine bu rahatsızlıkta bademcikler için kullanılabilecek doğal bitkisel bir seçenektir. Zencefil rendelenerek kaynatılır. Ardından tel süzgeçten geçirilir, bal ile tatlandırılır ve limon eklenerek içilir. Gebelik döneminde meydana gelen sabah bulantıları için de oldukça faydalı olan zencefil bademcik için de gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Normal içme suyuna bir miktar tuz konularak, karıştırılıp gargara suyu olarak kullanılabilir. Bademcik ve boğaz ağrısı için oldukça etkili bir tedavi seçeneğidir.

Birkaç diş sarımsak ağızda çiğnenerek yutulursa bademcikler için faydalı olur. Sarımsağın bilindiği gibi antibiyotik özelliği vardır.

Nar kabuğu da bademcikler için gebelik döneminde kullanılabilecek en etkili meyvelerden biridir. Hamilelik döneminde bademciklerde oluşan şişme için nar kabuğundan yararlanılabilir. Nar kabuğu rendeden geçirilerek çay şeklinde hazırlanır. İlk tüketimden sonra boğazda oluşan ağrının azaldığı hissedilecektir.

Gebelikte bademcik şişmesi ile yemek yemek oldukça güçleşebilir. Bu nedenle sıvı gıdalar ile beslenmek daha doğru olur. Özellikle bol limonlu tavuk çorbası hamilelik döneminde yaşanan bademcik problemi için tüketildiğinde hastalığın hafiflemesine yardımcı olur.

Hardal tohumu ile yapılan gargara yine bademcik problemi yaşayan hamileler için oldukça faydalıdır. Hardal tohumu iyice ezildikten sonra bir yemek kaşığı limon suyu, yarım yemek kaşığı bal, yarım tatlı kaşığı tuz ve su ile karıştırılarak kaynatılır. Yapılan karışım ılındıktan sonra gargara suyu olarak kullanılır.

Gebelikte Bademcik Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacakta Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üst Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üst Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Doğum Sonrası Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Eller Neden Şişer?

Eller Neden Şişer?

Güncel

Ayaklar Neden Şişer?

Ayaklar Neden Şişer?

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak şişmesi, hemen hemen herkeste karşılaşılabilecek bir durumdur. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilecek yanak şişmesi, direk olarak sağlık sorunların�[...]

Göğüs Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs şişmesi, göğüste oluşan şişliklerin birçok sebebi olabilir. Etken faktörler yaş ve cinsiyete göre yorumlanır. Bazı zamanlarda göğüs şişmesi normal iken [...]

Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Lenf Bezi Şişmesi, vücutta bulunan lenf bezlerinin şişmesi, vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu gösterir. Ancak bu faydasının yanında kasıkta le[...]

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir, Bademciklerin bilinen en önemli görevleri solunum yoluyla boğaza kadar gelen mikropları, parazitleri filtrelemek olarak bilinir. Fakat bazen[...]

Ayak Şişmesi Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesi Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Ayak şişmesi kanser belirtisi olabilir mi? Özellikle yanlış ayakkabı seçiminin kemiklerde bozukluk oluşturması ve uzun süreli ayakta kalma, yorulma gibi sebeplerden kayna[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6