Diş Etlerinin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diş Etlerinin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş etlerinin şişmesi, insanlarda hiç iyi haberlerin belirtisi değildir. İnsanlarda sağlıklı diş etleri hiçbir zaman bir kanama ya da şişme gibi etkiler göstermez. Diş etleri üzerinde bulunan bölgeler son derece hassastır ve direk olarak dişlerin sağlığını göstermektedir. Diş etleri genellikle içerisinde biriken yumuşak dokudan kaynaklanarak şişliklere neden olmaktadır. Diş etlerinin şişmesi, sağlıksız diş ve diş etleri olan insanlarda yaygın olarak meydana gelmektedir. Özellikle çocuklar olmak üzere hemen hemen her insanda görülebilecek bu durum tabi ki tek başına değil, beraberinde birçok farklı belirti göstererek karşımıza çıkacaktır. Bu belirtilerden biri kızarıklıklardır. Şişen diş etleri birçok zaman kızararak sorunlara neden olmaktadır.


Diş etlerinin şişmesine neden olan etkenler


Aftlar: Ağız içerisinde bakteri birikimine bağlı olarak aftlar oluşur. Bu aftlar direk olarak diş etlerinde şiddetli ağrı ve şiddetli şişliklerin oluşmasına neden olur. Bunun için aft sorunlarının tedavi edilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Kullanılan ilaçlar: İnsanlarda tansiyon ayda buna benzer sürekli kullanılan ilaçlar ciddi olarak diş eti şişmesine neden olmaktadır. Özellikle sürekli olarak kullanılan diş ilaçlar ciddi bir şekilde diş eti şişmesine neden olur.

Sigara kullanımı: Sigara, insanların ağız içerisinde çok hızlı bir şekilde bakteri artışına neden olur. Bakterilerin artmasıyla diş etleri iltihaplanarak şişmelere neden olabilir. Aslında bu neden günümüzde insanlarda karşılaşılan en büyük diş etlerinin şişmesi nedenidir.

Ağız temizliğinin yapılmaması: İnsanlarda ağız içi temizliği çok önemlidir. Bu durum hem vücut sağlığı için hem de ağız sağlığı için çok önemlidir. Ağız içi hijyenini önemsemeyen insanlarda diş etlerinin şişmesi gibi belirtiler meydana gelir.

Ergenlik ve hamilelik: bu iki dönemde de insanlarda ciddi hormonsal değişimler meydana gelir. Meydana gelen hormonsal değişimler, direk olarak bu gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur. Nadir de olsa günümüzde bu nedenlere bağlı olarak diş etlerinin şişmesi vakaları meydana gelmektedir.

Yıpranmış protezler: Protez diş yaptırmış olan birçok insanda protezlerin eskimesi ve bakımının yapılmaması nedeniyle diş etlerinin şişmesi gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu gibi durumların önlenmesi için önceden gerekli protez bakımı yapılmalıdır.


Diş etlerinin şişmesi ne gibi sorunlara neden olur?

  • Şişen diş etleri ağız içerisinde sürekli olarak diş eti apsesi oluşmasına neden olacaktır. Bu apseler zamanla iltihaplanarak ağız içerisinde iltihap akmasına neden olacaktır. Bu durum ise ciddi bir şekilde ağız kokusuna neden olacağı için kişi toplumsal olarak da sorunlar yaşayacaktır.
  • Ağız içerisinde sürekli olarak diş etleri şiştiği için bu bölgelerde çukurlar oluşabilir. Oluşan çukurlar herhangi bir şekilde insanlarda estetik sorunlara neden olmayacaktır.
  • Sürekli olarak diş etlerinin şişmesi, ileri zamanlarda insanlarda diş kayıplarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu durumun engellenmesi için tabi ki diş etlerinin şişmesi de engellenmelidir.
  • Diş etlerinin şişmesine neden olan enfeksiyonların yayılarak diğer hastalıklara neden olması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için gerekli olan önlemi almalısınız.
Diş etlerinin şişmesi bazen insanlarda vitamin eksikliklerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle 7 yaşlarında olan çocuklarda bu duruma bağlı olarak diş etlerinin şişmesi ve buna benzer birçok problemin ortaya çıktığı bilinmelidir. Bu durum bazen de herhangi bir nedenden kaynaklanmadan direk olarak insanlarda bir hastalık olarak ortaya çıkmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi bir durum varsa ve sürekli olarak ortaya çıkıyorsa kesinlikle Uzman bir doktora giderek muayene olmalısınız. Aksi durumlarda çok daha büyük tedavilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Diş Etlerinin Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Burun Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üstü Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üstü Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

20 Lik Diş Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

20'lik Diş Şişmesi, 20'lik dişler adından da anlaşılacağı üzere 20 yaşına gelindiğin ortaya çıkan dişlerdir. Ancak 20'lik dişlerin çıkması için illaki 20 yaş�[...]

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak şişmesi, dudak dokusunda sıvı toplandığında veya iltihap toplandığında ortaya çıkar. Dudakta şişmesi ne kadar rahatsızlık verse de genelde önemli bir problem[...]

Hamilelikte Mide Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte mide şişmesi, Hamilelik dönemi bir kadının hem en büyük mucizesi hem de birçok sıkıntıyı bir arada yaşadığı bir hastalıktır. Tıp dilinde hamilelik bi[...]

Kulak Arkası Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkası Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkası Lenf Bezi Şişmesi, lenf düğümleri vücudun belli başlı kısımlarında en çok da kulak arkası ve boyun bölgesinde bulunmaktadır. Bunların içinde fasulye [...]

Hamilelikte Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte boğaz şişmesi, hamilelik dönemi bir bayanın yaşayabileceği en heyecan ve mucizevi dolu bir süreçtir. Bu süreçte anne adayının birçok hastalığa karşı d[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6