Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Şişmesi

Kulak içi şişmesi, kişinin kulağında sıcaklık, kızarıklık hissettiği ve genellikle iltihabi ya da enfeksiyona işaret eden bir problemdir. Çoğu durumda, kulak içi şişmesine, kulağı boğaza bağlayan östaki borusundaki iltihaplanma sebep olur ve bu durum tıbbi literatürde efüzyonlu otitis media olarak adlandırılır. Kulakta şişmenin diğer yaygın sebebi ise, "yüzücü kulağı" olarak da bilinen, dış kulağa su girmesinden kaynaklanan durumdur. Kulağa giren su, Pseudomonas türü bakterilerin artmasına yol açarak kulak içi şişmesinin yanı sıra yanma ve kaşıntı gibi çeşitli belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Kulağa yabancı cisim kaçması ya da tahrişten kaynaklanan otitis externa rahatsızlığı da bu duruma sebep olabilir. Kulaktaki deri hastalıkları, takılar ve egzama da yüzücü kulağına benzer biçimde belirtilere sebep olabilir. Egzama gibi durumlar, alerji ve deri hastalıkları da benzer belirtiler üretebilir.

Kulağın dışındaki deride ve dış kulağın etrafında ateş ve kızarıklık belirtileri yine kulak içi şişlik ile ortaya çıkabilir. Bu belirtiler daha sonra ciddi bir soruna işaret edebilir. Eğer kulağın arkasında olan kemikteki gerginlik, ağrı ve şişme bir mastoidit (kulağın arkasında bulunan mastoid kemiğinin enfeksiyonu) enfeksiyonu olabileceğinden dolayı dikkatli olunmalıdır.

Kulak İçi Şişmesi Neden Olur?

Kıkırdak İltihabı

Kulakta şişkinlik, kulağın içindeki görünen kısmında, kulak memesinin üst kısmında ise, en olası sebep kıkırdak dokunun iltihaplanmış olmasıdır. Bu duruma sebep olabilecek hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Kulak dışı estetik ya da iç kulağın görünmeyen kısımlarına dair yapılan cerrahi operasyonlar sonrasında oluşan kontrol dışı gelişmeler.
  • Kulak memesine değil de daha üst kısımlara takılan küpe ve piercing gibi delici takılar.
  • Kulakta oluşan kesik ve yırtıklar.

İç Kulak İltihabı

Kulak kanalının kulak zarına doğru olan kısmı iltihaplanırsa, kulak kanalının derisi ve bazen de kulak içi şişer ve kızarır. İç kulak iltihabına neden olabilecek hususlar:

  • Egzama benzeri deri hastalıkları.
  • Saç kurutucularının, kulak çöplerinin, klorlu suyun kötü kullanılması sonucu kulağın tahriş olması.
  • Yeterince temiz olmayan bir suda yüzmek ve bu su ile yıkanmak.

Alerjik Reaksiyonlar

Vücut, herhangi bir yabancı maddeye karşı alerjik reaksiyon geliştirebilir. Kulağa temas eden bir yabancı madde, kulakta alerjik tepkiye sebep olursa, kulak içi şişme rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Kulak memesi şişmesi genellikle alerjik reaksiyon nedeniyle olur.

Böcek Isırıkları

Kulak içi şişmesinin en sık karşılaşılan sebebi böcek ısırıklarıdır. Özellikle uykuya dalmadan önce herhangi bir şişkinlik yokken uyandığınızda kulağınız şişmişse, böcek ısırığından şüphelenmek gerekir.

Diğer Nedenler

Kulak içi şişmesinin diğer nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kulağın yanması durumu (Kimyasal yanık da söz konusu olabilir).
  • Kulağa alınan bir darbe sonucu deri ve kıkırdak tabaka arasında kan toplanması.

Kulak içi şişmesi, doğru teşhis ve tedavi gerektiren bir durumdur. Şişkinlik, ağrı ve diğer belirtiler fark edildiğinde, en kısa sürede bir sağlık uzmanına başvurmak önemlidir. Erken teşhis ve uygun tedavi ile bu tür rahatsızlıklar genellikle başarılı bir şekilde kontrol altına alınabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Gebelikte Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Şişmesi?

Bacak Şişmesi?