Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek şişmesi, insanlarda yaygın olarak görülmese bile dünya üzerinde birçok ülkede sorun haline gelmiş bir rahatsızlıktır. Böbrek şişmesi, insanlarda sinsi bir şekilde ilerleyerek kişilerde herhangi bir belirti vermez. Fakat oldukça ilerleyen bu rahatsızlık artık böbreğin görevlerini yapamamasına neden olacağı için yavaş yavaş belirtiler gösterecektir. Bu hastalıkta en önemli şey tabi ki erken teşhistir. Erken de teşhis edilen böbrek şişmesi rahatsızlıkları için acilen müdahale gerçekleştirilir ve böbreğin daha da fazla şişmesi engellenir. Bu rahatsızlık çocuklarda çok daha az karşılaşılır. Yani bu hastalık daha çok yetişkinleri hedef alan bir hastalıktır. Bilindiği gibi böbrekler insanlarda kan içerisinde bulunan atıkların süzülmesi ve idrar olarak dışarı atılması için son derece önemli organlardır. Vücudun bir filtresi gibi görev yapan böbreklerde meydana gelen problemler bu organların görevlerini yapamamalarına ve aynı zamanda kanın temizlenememesine neden olacaktır. Bu organlar vücut içerisinde bulunan maddeleri üreye çevirirler ve dışarı atarlar. Bu sayede insan yaşamı daha olumlu bir hale gelir. Böbrek büyümesi birçok zaman farklı hastalıklar nedeniyle tesadüfen ortaya çıkarılmaktadır. Örnek olarak bir anne adayının ultrason incelemesi sırasında ortaya çıkmaktadır. Bu durum bazen anne karnında bebeğin ultrasonla incelenmesi sırasında annede olabileceği gibi bebeklerde de fark edilebilmektedir. Yani doğmamış bebeklerde bile böbrek şişmesi meydana gelebilmektedir. Böbrek şişmesi durumunda asıl önem taşıyan durum her iki böbreğin birden şişmesidir. Çünkü her iki böbreğin şişmesi insanlarda hayati tehlikelere bile neden olabilmektedir. Fakat tek böbrek şişmesi durumlarında hasta için yapılabilecek farklı yöntemler de bulunmaktadır.


Böbrek şişmesinin gösterdiği belirtileri nelerdir?

 • Böbrek şişmesi olan insanlarda en çok karşılaşılan belirti, tabi ki insanların aşırı bir şekilde yorulmalarıdır. Genellikle anemi kaynaklı olan yorgunluk, hastaların hayat kalitesine çok önemli bir şekilde etki etmektedir. Sürekli olarak yorulan insanlarda gerek eğitim hayatı gerek iş hayatı son derece zordur. Bu nedenle yaşam kalitesi ciddi olarak düşer.
 • Böbrek şişmesi olan insanlarda yüksek tansiyon rahatsızlıkları sık sık ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise tabi ki kan basıncının yüksek olmasıdır. Bu durum genellikle böbrek şişmesinin ilk evrelerinde hissedilmektedir.
 • İdrarda renk değişmesi, böbreklerin tam olarak düzgün çalışmadığının bir belirtisidir. Bu nedenle idrar rengi de çok önemlidir. Böbrek şişmesinin bir diğer belirtisi de bu durumdur.
 • Böbrek şişmesi olan insanlarda sık sık kas krampları meydana gelmektedir. Böbrek büyümesi hastalarında sinir ve kas sistemi çok belirgin bir şekilde çalışır.
 • Böbrek şişmesinin yaygın olarak görülen bir diğer belirtisi ise insanlarda sırt ağrısının meydana gelmesidir. İnsanlarda en karakteristik belirtilerden biri ağrıdır. Genellikle şişen böbrek tarafında meydana gelmektedir.

Böbrek şişmesi neden olur?


Hidronefroz: Böbrek şişmesinin en yaygın nedenlerinden biri hidronefroz adı verilen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık direk olarak kişilerde idrar yolu kanallarının farklı nedenlere bağlı olarak bloke olmasıyla ortaya çıkmaktadır. İdrar, böbreklerden mesaneye aktarılmadığı zaman böbreklerde birikir ve bu şekilde böbrek şişmesine neden olur.

Polikistik böbrek hastalığı: bu hastalığın insanlarda görülmesi durumunda da böbrek şişmesi meydana gelir. Genellikle böbrekler içerisinde oluşan kistler böbreklerde büyümeye neden olur. Böbrek şişmesi bu durumlarda genellikle kistlerle birlikte büyüme gösterir.

Böbrek hücreli kanser: Böbrek şişmesi, bazen de kandan gelen atıkların filtre edilmesini sağlayan böbrek tübüllerindeki kötü huylu hücreler nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Böbrek Displazisi: Böbrek displazisi bir böbreğin ya da iki böbreğin birden dokularının üzerinde kist oluşumu nedeniyle anormal bir şekilde şişmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Genellikle bu hastalık sadece böbrek şişmesine neden olsa bile bazen insanlarda ciddi problemlere neden olur.

Böbrek Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Batarya Şişmesinin Nedenleri?

Batarya Şişmesinin Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Koşarken Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Koşarken Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda lenf bezi şişmesi, Lenf bezleri insan vücudunun Lenfatik sistem denilen bir parçasıdır. Boğaz da oluşan lenf bezi şişmesinin sebeplerinden biri vücutta oluşan [...]

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir, Bademciklerin bilinen en önemli görevleri solunum yoluyla boğaza kadar gelen mikropları, parazitleri filtrelemek olarak bilinir. Fakat bazen[...]

Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damar şişmesi, vücudun hemen hemen her yerinde var olan damarlarda tıkanıklık ya da iltihaplanma hali kendini şişlik ile belli eder. Dolaşım sisteminin en önemli yapıla[...]

Burun Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun eti şişmesi, doğal klima görevi gören burnumuzun bir bakıma peteğinde arıza çıkması gibidir. Burnumuz koku almamız sağlar. Bunun dışında pek çok görevi de v[...]

Bebeklerde Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde karın şişmesi ve sertlik gaz sancısının ilk 3 aydaki belirtilerinden biridir. 3 aydan sonra gaz sancıları ve bebeklerde karın şişmesi azalarak kaybolur. Önce[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6