Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
22 Temmuz 2024

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Şişmesi

Kulak altı şişmesi, kulağın alt bölümünde veya arka kısmında ortaya çıkan şişliklerdir. Bu şişlikler genellikle yağ bezesi sanılarak pek önemsenmez. Kulak altındaki şişlikler genelde ağrılarla birlikte görülebilir. Bu ağrılar kimi zaman hafif sancılar şeklinde hissedilirken, kimi zaman ise çok şiddetli ağrılar halini alabilmektedir. Kulak altı şişmesi birçok ciddi rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir.

Boyun kısmında yer alan lenf bezleri, vücuttaki lenfatik sistemin çok önemli parçalarından biridir. Bu lenf bezleri kulak arkası, kulak altı, boyun, çene ve koltuk altı bölgelerinde yer almaktadır. Bu bezler, vücutta enfeksiyon oluşması halinde şişlikler oluşturarak kendilerini belli ederler. Aslında bezlerin şişmesi, mikroplarla savaşacak hücrelerin sayısının yükselmesiyle ilgilidir.

Kulak Altında Şişliğin Nedenleri

Kulak İltihabı: Kulak kısmında yer alan bakterilerin artması sonucunda enfeksiyon ya da iltihap meydana gelebilir. Kulak iltihabı sonucunda kulağın altında, arkasında şişlik meydana gelir. Bu şişlik genellikle ağrılı hissedilmektedir. Kulak iltihabından dolayı kaynaklanan şişlik söz konusu olduğunda uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Yağ Bezesi: İltihaplanma dışında kulak arkasında fark edilen şişlik, yağ bezlerinden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Yağ bezeleri basit ve önemsiz şişliklere sebep olur. Kendiliğinden tedaviye ihtiyaç duymadan geçerler. Yağ bezesinden dolayı meydana gelen şişlik sorunlarında endişe edecek bir şey yoktur.

Lenf Düğümü veya Tükürük Bezleri: En çok ciddiye alınması gereken kulak arkası şişlikleri, tükürük bezlerinden veya lenf düğümünden kaynaklı olanlardır. Tükürük bezlerinden ya da lenf düğümlerinden kaynaklı şişlikler birçok tehlikeli hastalığın belirtisi olabilir. Bu şişlikler genel olarak şiddetli ağrılara sebep olur.

Kulak altı şişlik oluştuğunda bununla beraber şiddetli ağrılar, kızarıklıklar görülüyorsa bir an önce KBB hastalıkları uzmanına başvurulması gerekir.

Kulak Altı Şişliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak arkasındaki bezlerin tedavisi, rahatsızlığınızı ve bu hastalık ile diğer belirtileri gidermeyi hedefler. Evde tedavi genel olarak yeterli rahatlama sağlar, ancak eğer evde tedavi bir etki göstermezse doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kulak Altı Şişmesine Evde Tedavi Nasıl Yapılır?

Birçok zaman, evde tedavi kulak arkasındaki bezeyi iyileştirmeye yeterli olur. Sıcak kompres uygulamak kişiyi rahatlatabilir, ancak deriyi yakmamak için aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer boğazda enfeksiyon ya da sinüslerde iltihaplanma var ise tavuk suyu ve çay gibi sıcak içecekler kişinin rahatlamasına yardımcı olabilir. Vücudunuz enfeksiyon ile savaşırken lenf düğümlerinin birkaç gün şiş kalması normaldir.

Kulak Altı Şişmesine Tıbbi Tedavi Nasıl Yapılır?

Enfeksiyon vücuttan uzaklaştırılınca lenf düğümleri eski boyutuna tekrar kavuşur. Eğer çok uzun zaman alıyorsa ve diğer belirtiler rahatsızlık veriyorsa enfeksiyona karşı antibiyotik almak için doktora başvurulması gerekir. Doktorunuz ne tip enfeksiyon kaptığınızı ve ona göre uygun tedaviyi belirleyebilmek için birtakım testler yapacaktır. Lenf düğümlerinde şişkinliğe sebep olan tümör ya da diğer ciddi problemlerin varlığının belirlenmesi için X-ray ya da tomografi çektirilmesi gerekebilir. Kulak arkasında yer alan lenf düğümleri özellikle kanserli hücrelere duyarlıdır, eğer düzensiz bir eğilimdeler ise acil tıbbi müdahale gereklidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Güner

13 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba ben kulağımı deldirdim tragus diye bie gölgesini fakat 15 gün oldu kulak mememin altında çok ağrılı nohut şeklinde şişlik var acaba deldirdiğim bölge ile mi alakalıdır ?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Güner,

Tragus piercingi sonrası bazı insanlar bu tür sorunlar yaşayabilir. Kulak memenizin altında ortaya çıkan şişlik, enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu tür durumlarda bir doktora veya profesyonel bir piercing uzmanına danışmanızda fayda var. ޞişlik ve ağrının sebebini tam olarak belirleyip uygun bir tedavi önerisinde bulunabilirler. En kısa zamanda bir uzmana görünmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

Geysu

Deldirme sonrası enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Ilık zeytinyağı ve pamukla bölgeye pansuman yaparsanız iltihabı dışarı atabilir. Fakat yine de aile hekiminize gösterin isterseniz. Muhtemelen antibiyotik krem önerecektir.

soru

Fadime

08 Nisan 2024 Pazartesi

Bir gecede şişkinlik oldu çok ağrım var ek olarak romotolojik rahatsızlığım var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Fadime Hanım,

ޞişkinlik ve ağrı gibi belirtiler ciddiye alınması gereken durumlardır, özellikle romatolojik bir rahatsızlığınız varsa. Size en kısa zamanda bir doktora başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

Sevgilerle,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Bacak Şişmesi?

Bacak Şişmesi?

Haber Bülteni

Güncel

Boyunda Lenf Bezi Şişmesi?

Boyunda Lenf Bezi Şişmesi?

Güncel

Üst Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üst Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi