Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Şişmesi

Göz altı şişmesi, gözlerin çevresinde oluşan ve insanların en çok karşılaştığı sorunlardan biri olarak bilinmektedir. Göz altı yumuşak dokuda fazla sıvı birikmesi ile göz altı şişlikleri meydana gelmektedir. Göz altı şişlikleri sonucunda göz çevresi ciltte gerilmeler oluşur ve bu gerilmeler sonucunda göz bölgesinde sarkmalar ve göz bölgesinde çizikler meydana gelir. Göz altı şişmeleri ile devamında vücudun herhangi bir bölgesinde de şişlikler görülüyorsa, bu durum insanda böbrek ya da karaciğer ile alakalı bir hastalığın olabileceği bilinmektedir. Göz altı şişliklerinin karşılaşıldığı ve uzun süreli şişlik şikayetleri devam ediyorsa, mutlaka iç hastalıkları doktoruna başvurmak çok önemlidir. Göz altı şişlikleri çoğu zaman kişinin yemiş olduğu bir besinden kaynaklı alerji durumundan veya fazla ya da çok az uyumaktan kaynaklanmaktadır.

Göz Altı Şişmesinin Nedenleri ve Önlemleri

Göz altı şişmesi, özellikle sabah uykudan kalkınca görülen bir durum olarak bilinir. Bu durum saatler ilerledikçe göz altında oluşan şişlikler zamanla kaybolur. Göz altı şişlikleri, herhangi bir hastalık şikayetinden çok, kişinin yaşam tarzı ile alakalı bir durum olarak değerlendirilebilir. Göz altı şişliklerinde özellikle sabah kalkıldığında oluşan şişlikleri önlemek için yapılması gereken birtakım önlemler bulunmaktadır:

  • Gece yatarken yatış pozisyonu, yani sırt üstü uyumak, göz altı şişliklerinin en aza indirilmesi bakımından faydalı olacaktır.
  • Akşamları yatmadan önce sıvı tüketimini azaltmak ve en önemlisi tuz tüketimini azaltmak, göz altında oluşan şişliklerin önlenmesi için önemlidir.
  • Sağlıklı bir insanın günlük en az sekiz saat uyuması, göz altında oluşacak şişliklerin engellenmesi bakımından önemlidir.

Yaratılış itibarıyla göz altı ve göz çevresinde oldukça fazla sayıda ve çok hassas damarların bulunduğu bilinmektedir. Göz çevresinde çok fazla derecede sıvı akımı olması sonucunda göz damarlarında ve göz duvarında zayıflık söz konusu olduğundan göz altında şişliklerin oluşması kaçınılmazdır. Bu nedenle, özellikle gece yatmadan önce aşırı derecede sıvı tüketilmemesi, göz altında oluşacak şişlikler bakımından çok önemlidir. Göz duvarının güçsüz kalmaması ve göz altında oluşacak şişliklerin azaltılması bakımından göz duvarlarını güçlendirmek adına özellikle at kestanesi ve üzüm çekirdeği tüketilmesi önemlidir.

Göz Altı Şişmesi İçin Yapılması Gerekenler

Özellikle göz altı şişlikleri sabah uyanınca oluşmaktadır. Bu gibi bir durum ile karşılaşınca yapılması gereken buz tedavisi uygulamaktır. Bunun için bir parça buz kalıbını bir poşet içerisine koyarak göz altı şişliği bulunan bölgeye en fazla 30 saniye kadar uygulamak, göz altında oluşan şişlik için iyi gelecektir. Bu tür göz altı şişliklerinde yapılan buz uygulaması süresi 5 dakikadan fazla olmamalıdır, çünkü uzun süreli uygulama yapılması daha kötü sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca, kafein maddesinin içerisinde bulunan bileşenlerin, göz altında oluşan sıvının drene edilmesine ve uzaklaştırılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, göz altı şişlikleri durumunda, içerisinde kafein içeren kremler göz altı şişliği olan bölgeye sürülmesiyle göz altında oluşan şişliklerin giderilmesi mümkündür.

Göz altında oluşacak şişliklerin oluşmadan önlenmesi, oluştuktan sonra önlenmesinden çok daha kolay olacaktır. Ayrıca, göz altı şişlikleri için önceden buz dolabında dondurulmuş çayı göz altı şişliği olan bölgeye uygulamak da göz altı şişliğine iyi gelecektir. Fakat bu uygulamada mutlaka kısa süreli olmalıdır. Yapılan bütün bu uygulamalar eğer faydalı olmuyorsa ve gözaltı şişlikleri geçmiyorsa, mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır. Göz altı şişliklerinin giderilmesinde son çare olarak cerrahi müdahale gelmektedir. Bu cerrahi müdahaleye blefaroplasti denilmektedir. Bu ameliyat için hastanelerin plastik cerrahlarına ya da göz doktorlarına başvurulması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Hamilelikte Karın Şişmesi

Hamilelikte Karın Şişmesi

Gebelikte Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Lenf Bezi Şişmesi?

Boyunda Lenf Bezi Şişmesi?

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Ayak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi