Sağ Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sağ Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Bademcik Şişmesi, Bademcik boğazın her iki yakasında dilin üst kısmında bulunur. Bademcik de bir çeşit lenf bezidir. Bademcik yutağı enfeksiyondan korumakla görevlidir. Bademcik mikroorganizmalarla savaşıp vücudu koruyacak çok miktarda akyuvarlara (Lökosit) sahiptir. Vücudumuza burun veya ağızdan girecek zararlı mikroplara karşı korumak için mücadele verir. Bademcik çok duyarlı bir organdır.

Sağ bademcik vücudu üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için savaşırken bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda enfekte olabilir. Bu enfeksiyonun sonucunda sağ bademcik de meydana gelen şişliklerin bazı yan etkileri olur. Bu şişlik sonucunda boğazda şiddetli ağrılar olmaktadır. Yutmada, nefes almada bademciği şişen kişiler sıkıntı yaşarlar. Bu sıkıntılarla beraber enfeksiyona bağlı yüksek ateş meydana gelir. Bademciğin şişmesi ile kişilerde meydana gelen sıkıntılar göz ardı edilemeyecek kadar hastaları rahatsız eder. Nefes alıp verirken zorluk yaşarlar, bir şeyler yiyip içerken yutkunma refleksi ile ağrı meydana gelir.

Sağ Bademcik Şişmesi Neden Olur?
  • Enfeksiyona bağlı iltahaplanmalar
  • Virüslerin neden olduğu nezle ve gripal enfeksiyonlar
  • Bademcik kanseri
  • Enfeksiyonu tetikleyen soğuk su içmek, dondurma yemek
Sağ Bademcik Şişmesi Belirtileri Nelerdir?
  • Boğazın üst bölgesinde kaşıntı olur.
  • Boğazda ağrı ve yanma hissi
  • Enfeksiyona bağlı yüksek ateş
  • Muayene sırasında dilin gerisinde görülen kızarıklık ve şişlik
Enfeksiyona bağlı bademcik şiştiği zaman vücut direnci de düşmektedir. Hastalar bu süreçte düzenli ve dengeli beslenmelidir. Şişliğe bağlı ağrılar olacağı için hastalar bu zaman zarfında sulu gıdalar tüketmelidir. Hastalar sulu gıdaları da ılık olarak tüketmelidir. Aşırı sıcak ya da soğuk olması bademcikler üzerinde tahrişe sebep olacağı için, hastaların iyileşme süreci uzamaktadır. Bundan dolayı beslenmeye dikkat edilmeli ve doktorun önerilerine göre hareket edilmelidir.

Sağ Bademcik Şişmesinin Tedavisi: Bademcikler enfeksiyona bağlı şiştiğinde doktorun önerdiği kür ve ilaç tedavisi uygulanmalıdır. İlaç tedavisinden sonuç alınamıyorsa hastanın bademciği cerrahi operasyonla alınıp kesin sonuç elde edilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni