Testislerin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

Testislerin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testislerin Şişmesi

Testislerin şişmesi, testisi çevreleyen zarlar arasında biriken sıvının miktarının artması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Tıp dilinde bu duruma hidrosel adı verilir ve halk arasında torbaların şişmesi olarak da bilinmektedir. Doğan her bebeğin %10'unda ortaya çıkan hidrosel, genellikle ilk yıl içinde kendiliğinden iyileşmektedir. Testislerin şişmesi, erkek hastaların otururken, bacak bacak üstüne atarken ve pantolon giyerken rahatsızlık hissetmelerine neden olabilir. Testislerin genel yapısı içinde torbaların arasında ve torbaların içinde olmak üzere iki zar bulunur. Bu iki zar arasında yaklaşık 5-10cc arasında sıvı bulunur. Bu sıvının bazı nedenlerden dolayı artışı ile testislerin şişmesi problemi ortaya çıkmaktadır.

Testislerin Şişmesi Neden Olur?

Testis torbalarına gelen darbeler ve testis içinde oluşan tümörler nedeniyle testislerin şişmesi problemi ortaya çıkar. Genelde sağlık açısından bir probleme neden olmayan hidrosel, estetik anlamda ise görüntü olarak bir şekil bozukluğuna neden olabilir.

Testislerin Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Eğer darbeye bağlı olarak oluşan testis şişmesinde genellikle kasık ağrıları meydana gelir. Eğer tümör veya başka bir nedenden dolayı oluşmuş ise herhangi bir ağrı olmamasına karşın şişme görülür. Eğer böyle bir şişlik var ise kişi şişen yeri kendi muayene ettiğinde herhangi bir ağrı hissetmez. Böyle şişlikler, 35 yaş üstü erkeklerde %10 civarında meydana gelen testis kanseri hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu nedenle bu tür şişliklerin herhangi bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Testis Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bilinen tek tedavi yöntemi cerrahi ameliyatlardır. Hasta ameliyatı kabul etmez ise iğne aspirasyon yöntemi kullanılır. Bu yöntemle fazla sıvı alınır ve içine iğne ile tentürdiyot gibi maddeler enjekte edilir. Burada tedavi kişiye kalmıştır. Eğer hasta şişlikten rahatsız değilse ameliyatı istemeyebilir. Zarların yapısının değiştirilmesi gerekir. Ameliyat açık ve gayet basittir. Ameliyat sonrası hasta hemen taburcu olabilir.

Hidrosel tedavi edilmezse bunun kansere yol açabileceğinden bahsetmiştik. Ameliyat olmayan hastalarda tümörün teşhisini yapabilmek için ultrason ile inceleme gerekmektedir. Bu nedenle bu tür bir şişlik bulunan hastanın en kısa zamanda bir hekime muayene olması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacak Şişmesi?

Bacak Şişmesi?

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayaklar Neden Şişer?

Ayaklar Neden Şişer?

Güncel

Çene Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çene Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi