Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?
25 Haziran 2024

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir

Bademcikler, solunum yoluyla boğaza kadar gelen mikropları ve parazitleri filtrelemek gibi önemli bir görev üstlenir. Ancak bazen bademcikler kendileri enfeksiyon kapar ve iltihaplanarak şişer. Tıp dilinde 'tonsilit' olarak adlandırılan bademcik iltihabı, özellikle çocuklar arasında sık görülen bir rahatsızlıktır. Ancak her yaştan bireyin (bebek, çocuk, genç, yetişkin ve yaşlı) bademcikleri şişebilir. Şişen bademciklerin sebep olduğu ağrı, yutkunma, konuşma ve yemek yeme gibi faaliyetler sırasında şiddetlenebilir. Bademciklerin şişmesine sebep olan enfeksiyon, boyunda ağrıya, yüksek ateşe ve baş ağrısına da yol açabilir. Rahatsızlığı azaltmak ve ağrıyı en aza indirmek için bademcik şişmesine iyi geldiği bilinen ve sıkça kullanılan bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Limonlu Sıcak Su

İltihabı azaltma etkisi olan limon, aynı zamanda yüksek miktarda C vitamini içeriğiyle vücudun enfeksiyona karşı direncini artırır. 1 bardak suyu kaynatıp 10 dakika kadar ılımasını bekleyin, ardından 1 taze limonun suyunu sıkıp belirli aralıklarla küçük yudumlar şeklinde için. Boğazın yumuşaması için limonla birlikte 2-3 çay kaşığı bal da tüketebilirsiniz. Bu tedaviyi sabah, öğle ve akşam olmak üzere tekrarlayın. Ayrıca, bir limon dilimine bir tutam tuz serpip yiyebilirsiniz.

Tuzlu Suyla Gargara

Günde 2-3 kez tuzlu su ile gargara yaparak bademcik şişliğini azaltabilir ve enfeksiyonun hızlı bir şekilde temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Yarım bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz ekleyip iyice karıştırın ve bu suyla boğaza gidebilecek şekilde gargara yapın. Ancak tuz fazla olmamalı, aksi takdirde tuzlu su boğazınızı daha çok tahriş edebilir ve hastalığın ilerlemesine neden olabilir.

Süt

Geceleri yatmadan 1-2 saat önce 1 bardak ılık süte 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir tutam karabiber ekleyip iyice karıştırın ve yavaş yavaş için. Zerdeçal bulamazsanız sadece karabiber de kullanabilirsiniz. Ancak süt boğaza yapışarak daha fazla yutkunmaya neden olabilir. Bademcikler çok şişmişse ve yutkunurken şiddetli ağrı yapıyorsa sütü kesinlikle kullanmayın.

Zerdeçal

İltihabı azaltan ve antiseptik etkisi olan zerdeçalı gargara suyu olarak kullanmak faydalı bir yöntemdir. 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin, karıştırın ve ılımasını bekleyin. Su boğazı yakmayacak kıvama geldiğinde gargara yapın. Bu tedaviyi gün içinde ihtiyacınız oldukça tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca, zerdeçalı çay şeklinde de tüketebilirsiniz. 1 su bardağı çay için 1 çay kaşığı toz zerdeçal yeterli olacaktır. Çayınıza isteğe göre bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

Tarçın Çayı

Bademcik bölgesinde oluşan bakterilerin çoğalmasını önleyen tarçın çayı, aynı zamanda şişliği, iltihabı ve ağrıyı hafifletmede büyük rol oynar. 1 su bardağı çay için 1 çay kaşığı toz tarçın ya da 2 küçük çubuk tarçın yeterlidir. Çayı toz tarçınla hazırlayacaksanız 5-7 dakika, çubuk tarçınla hazırlayacaksanız 10-12 dakika demleyin. Tarçın kabukları büyükse 1 adet kabuk yeterlidir, ancak genellikle tamamı bardağa sığmadığı için kırarak eklemek mantıklı olacaktır. Çayınıza 2 çay kaşığı bal (isteğe bağlı) ekleyerek etkisini artırabilirsiniz. Tarçın çayı günde 3 bardak sabah, öğle ve akşam olmak üzere içilebilir.

Ada Çayı

Ada çayı, bademcik şişmesine iyi gelen bir diğer yöntemdir. Antibakteriyel bitkilerden biri olan ada çayı, bademcikleri şişiren ve enfeksiyona neden olan bakterilerin yayılmasını önler. Bunun yanı sıra ağrıyı ve tahrişi en aza indirir. Ada çayını çay veya gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Çayı günde en fazla 2 bardak içebilir ve günde 3 kez gargara yapabilirsiniz.

Önemli Not: Gebelik durumu olan ve emzirme dönemindeki kadınlar ada çayını kesinlikle kullanmamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üst Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üst Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alerjik Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kemik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi