Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde damar şişmesi, çok yaygın olarak karşılaştığımız bir problem olmasa bile meydana gelmesi durumunda birçok probleme neden olan bir rahatsızlıktır. Elde oluşan damar şişmesi durumları bazen dışarıdan da belli olur. Bu rahatsızlığın dışarıdan belli olup olmaması direk olarak şişen damarın büyüklüğüne ve konumuna bağlıdır. Bilindiği gibi damarlar, insan vücudunun dolaşım sisteminde çok önemli bir yer tutmaktadır. İnsan yaşamının sürdürülebilmesi ve devam ettirilebilmesi için damarların sağlığı çok önemlidir. Günümüzde yapılan birçok şey vücutta yer alan damar sistemine zarar vererek kişinin yaşamında olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bu nedenle damarlarımızı korumak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Elde damar şişmesi, birçok zaman cerrahi operasyonlarla tedavi edilen bir durumdur. Bu şişlik, aslında elde değil vücudun her yerinde meydana gelebilecek bir durumdur. Yani damar şişmesinin elde gelmesi tam olarak bir şanstır. Yapılan araştırmalara göre insan vücudunda meydana gelen damar şişlikleri en çok ellerde ve kollarda meydana gelmektedir. Damar şişliği tedavisi, ellerde meydana gelen damar şişliklerinde çok olumlu bir şekilde geçer. Çünkü ellerde yapılan tedai biraz daha basittir. Bu şişlik kafada bulunan bir damarda ya da kalbe yakın bölgelerde bulunan damarlarda meydana gelmiş olsaydı bu durumlarda yapılacak olan cerrahi operasyonlar biraz daha zor olacaktı.

Elde damar şişmesi neden ortaya çıkar?
  • Elde damar şişmesinin en büyük nedeni elde ya da kollarda oluşan damar tıkanıklıklarıdır. Meydana gelen damar tıkanıklıklarının da birçok farklı nedeni vardır. Kimi zaman sigar içmek, kimi zaman kanın pıhtılaşması gibi nedenlerden dolayı insan vücudunda damar tıkanıklıkları meydana gelebilmektedir. Elde meydana gelen damar tıkanıklığı ise genellikle küçük damarlarda görülür ve direk olarak elde damar şişmesi problemine neden olur.
  • İnsanlarda sık bir şekilde görülen varis rahatsızlığı yani varikosel hastalığı direk olarak damar şişmesi problemine neden olur. Fakat bu durum birçok insanda bacak bölgelerinde görülür. Fakat nadir olarak varis rahatsızlığı ellerde de meydana gelebilir. Bu durum ise elde damar şişmesi olarak kendisini gösterebilir.
  • Elde damar şişmesi sorununa neden olan en önemli faktörlerden biri de damar iltihaplanmasıdır. Tedavisi biraz daha basit olan bu rahatsızlık insanlarda damarın şişerek kan akışının engellenmesine neden olacaktır. Bu durumun en kötü yanı teşhisinin son derece zor olmasıdır.
  • Damar şişmesi sürekli olarak sigara ve alkol tüketen insanlarda meydana gelmektedir. Bu kişilerde detaylı araştırmalar yapıldığında aslında herhangi bir sorun yokmuş gibi görülse bile aslında birçok rahatsızlığın olduğunu görebiliriz.
Elde damar şişmesi rahatsızlığının altında yatan nedenin iyi bir şekilde araştırılarak bir an önce tedavi aşamasına geçilmesi gerekmektedir. Çünkü bu gibi rahatsızlıklar daha büyük damarların şişmesine neden olarak ciddi problemlerin oluşması gibi durumlara neden olabilir. Bunun için eğer elinizde uzun süredir oluşmuş bir şişlik hissediyorsanız daha fazla zaman kaybetmeden Uzman bir doktora giderek tedavilerinizi olmalısınız. Özellikle bu durum bir çocukta meydana gelmişse ileri ki dönemlerde çocukta meydana gelmiş olan elde damar şişmesi rahatsızlığı çok daha büyük rahatsızlıklara neden olacaktır. Elde damar şişmesi sorununa neden olan durum bulunup ortadan kaldırılmadığı sürece hem bu şişlik büyür hem de vücudun farklı noktalarında damar şişmesi meydana gelir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Ayaklar Neden Şişer?

Ayaklar Neden Şişer?

Haber Bülteni

Güncel

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rahim Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kasık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi