Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?
24 Temmuz 2024

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir

Ayak şişmesi, ayakların normal boyutlarının ötesinde büyümesine ve yapısının değişmesine neden olan bir durumdur. Bu durum, çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabileceği gibi, kırık, çıkık veya kas rahatsızlıkları gibi fiziksel travmalardan kaynaklanabilir.

Ayak Şişmesine Neden Olan Hastalıklar

Ayak şişmesine neden olabilecek çeşitli hastalıklar ve bu hastalıklar için kullanılan ilaçların yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar arasında diyabet ilaçları, antidepresanlar, anti-inflamatuar ilaçlar, hormon tedavileri ve kalp hastalıkları için kullanılan ilaçlar yer alır. Bu ilaçlar ayaklarda şişmeye yol açabilir.

Hastalıklara bağlı olarak da ayak şişmesi görülebilir. Özellikle kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve kan damarlarında tıkanmalar ayaklarda şişmeye neden olabilir. Lenf damarlarının tıkanması da lenfödem adı verilen duruma yol açarak ayaklarda şişmeye sebep olabilir.

Bu hastalıkların neden olduğu ayak şişmeleri, ayakların şeklini değiştirir ve şişlik bileklere hatta bazen dize kadar çıkabilir.


Ayak şişmesini hafifletmek için yapılabilecek bazı yöntemler şunlardır:

  • Ilık Su: Ayakları ılık suda dinlendirmek ilk yapılacak şeydir. Ancak su ile şiş ayaklara masaj yapılmamalıdır.
  • Tuzlu Su: Şişmiş ve yorgun ayakları tuzlu suda tutmak yaygın bir çözümdür. Tuzun içindeki sülfat kaslara iyi gelir ve kasların rahatlamasını sağlar. Bir kovaya konan suya bir fincan tuz ekleyip karıştırdıktan sonra ayaklar bu suda 10-15 dakika bekletilir. Bu uygulama her gece yatmadan önce yapılmalıdır.
  • Kolonya: Ayak şişmesinde ayaklara bol miktarda kolonya ile 5-10 dakika masaj yapmak ayakları serinletir ve şişmeyi önler. Ayrıca gazlı su ile yapılan masaj da şişliği alır ve ağrıları hafifletir.
  • Hareket: Ayak şişliğini indirmek için bacak egzersizleri yapmak kan dolaşımını hızlandırarak şişliği önler. Yere sırt üstü uzanıp ayakları havaya kaldırarak pedal çevirir gibi hareket ettirmek kanın kalbe doğru akmasını sağlar ve kan dolaşımını hızlandırarak ayak şişkinliğini azaltır.
  • Kontrast Banyo: Ayak şişmesini ve ağrıyı hafifletmek için iki kova su gereklidir: biri sıcak, diğeri soğuk. Ayaklar önce sıcak suda 10-15 dakika bekletilir, ardından direkt soğuk suya konulur ve 5 dakika bekletilir. Bu yöntem kan dolaşımını hızlandırır, şişmeyi önler ve ağrıyı hafifletir.
  • Bitkisel Yağlar: Nane yağı veya okaliptüs yağı gibi uçucu bitkisel yağlar, bir miktar limon suyu ile karıştırılıp ayaklara masaj yapılarak uygulanabilir. Bu, ayak kaslarını gevşetir, şişmeyi önler ve ağrıyı hafifletir.
  • Su Tüketimi: Aşırı tuzlu besinler tüketmek ayaklarda ödem oluşturabilir. Bunu önlemek için aşırı tuzdan kaçınıp günlük 2 litre su tüketilmelidir. Su içmek, vücutta sodyum düzeyini azaltır ve tuzun vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca aşırı kafeinli içeceklerin tüketilmesi de azaltılmalıdır.
  • Magnezyum Desteği: Magnezyum eksikliği ayak şişmelerine neden olabilir. Günlük olarak 2 defa 200 mg magnezyum desteği alınmalıdır. Ayrıca, ayak şişmesini önlemek amacıyla bitki çayları içmek de faydalıdır.
  • İdrar Söktürücü İlaçlar: Bir uzman hekimin kontrolü altında idrar söktürücü ilaçlar kullanmak, vücutta sıvı birikimini azaltır ve ayak şişmelerini önler.


Sağlıklı Günler

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni